Фондовите пазари в САЩ претърпяха най-големия си спад от октомври 2022 г. насам, тъй като инвеститорите се отказаха от залозите за индустрията на изкуствения интелект и купуваха рискови активи преди тримесечните отчети на технологичните компании, които се очакват следващата седмица, съобщава Financial Times.
Nvidia претърпя най-лошата си търговска сесия от март 2020 г. насам, губейки повече от 200 млрд. долара от пазарната си стойност за един ден - спадът на акциите на компанията с 10% отне повече от половината от спада на индекса S&P 500 с 0,9%. Netflix загуби около 9% от стойността си за един ден, след като ръководството на услугата заяви, че ще спре да разкрива редовно броя на абонатите си. Тежкият технологичен индекс Nasdaq Composite приключи сесията със спад от 2,1%. Акциите на компаниите, които поскъпнаха поради ентусиазма на инвеститорите по отношение на изкуствения интелект, също пострадаха: AMD (-5,4%), Micron (-4,6%), Meta (-4,1%) и Super Micro Computer (-23%).
Сривът в петък се дължеше на факта, че инвеститорите сериозно допуснаха възможността Фед да намали лихвения процент само с четвърт пункт през тази година или дори да го запази на сегашното ниво. Притесненията им се засилиха от поредната ескалация на конфликта в Близкия изток. Анализаторите отдадоха петъчните разпродажби и на това, че инвеститорите пренареждат портфейлите си преди поредицата от отчети за приходите на големите технологични компании.
Следващата седмица Microsoft, Alphabet и Meta ще представят финансовите си резултати за първото тримесечие; отчетът на Nvidia ще бъде публикуван в края на май. Очаква се всички те да покажат добри резултати, но сравненията между отделните тримесечия обещават да не са толкова розови. Годишният ръст на печалбата на акция за Nvidia, Meta, Microsoft, Amazon, Alphabet и Apple достигна своя връх през четвъртото тримесечие на 2023 г. - 68,2%. За първите три месеца на тази година този показател за Голямата шесторка се очаква да бъде 42,1 %.
Технологичните акции отбелязаха спадове - Nvidia загуби 10 процента
Фондовите пазари в САЩ претърпяха най-големия си спад от октомври 2022 г. насам