Amazon се подготвя за края на мисията, в рамките на която два прототипа на телекомуникационни сателити Project Kuiper бяха тествани в космоса. На финалния етап компанията ще разработи схема за унищожаване на устройствата. За тази цел спътниците KuiperSat-1 и KuiperSat-2 ще бъдат деорбитирани, след което ще навлязат в земната атмосфера, където ще изгорят.
Прототипите на интернет спътниците Kuiper-1 и Kuiper-2 бяха изстреляни в космоса през октомври миналата година. И двата апарата доказаха, че проектът Kuiper може да се превърне в конкурент на системата Starlink на SpaceX в бъдеще. По време на тестовете специалистите на Amazon провериха пригодността на спътниците като средство за предоставяне на услуги за широколентов достъп до интернет. Тествана е и способността на устройствата да маневрират в условията на космическото пространство. Според наличните данни основните цели на мисията са били напълно постигнати.
Подобно на спътниците Starlink, проектът Kuiper ще бъде разположен в ниска околоземна орбита. Те ще останат там в продължение на няколко години до края на оперативния си живот. След това спътниците на Amazon няма да бъдат превърнати в космически боклук, тъй като инженерите на компанията са ги проектирали по такъв начин, че апаратите да могат да бъдат деорбитирани и да изгорят в атмосферата на нашата планета. "Планираме да деорбитираме всички спътници в рамките на една година след приключване на мисията им", се казва в изявление на компанията.
Amazon изчислява, че процесът на деорбитиране на спътниците ще отнеме няколко месеца. Първо, KuiperSat-1 и KuiperSat-2 ще включат двигателите си, за да намалят постепенно височината на орбитата си до 350 км. След това апаратите постепенно ще навлязат в атмосферата, където ще бъдат унищожени. Amazon възнамерява също така да сподели данни за позицията на спътниците с други компании, за да се избегнат сблъсъци по време на процеса на деорбитиране.
Прототипите на интернет сателита Amazon Kuiper ще изгорят в атмосферата
Прототипите на интернет спътниците Kuiper-1 и Kuiper-2 бяха изстреляни в космоса през октомври миналата година