ChatGPT в интернет - OpenAI представя търсачката с изкуствен интелект SearchGPT

OpenAI пуска тестова версия на своя инструмент за търсене SearchGPT. Търсачката ще може да обобщава информация, намерена в уебсайтове, включително новинарски ресурси, както и да отговаря на уточняващи въпроси на потребителите. В края на всеки отговор ще се предоставят връзки към източници. SearchGPT е пряко предизвикателство към господстващото положение на Google, който наскоро пусна своя собствена функция за търсене, задвижвана от изкуствен интелект.

Според The Wall Street Journal OpenAI си е партнирала с големи новинарски издания, за да получи достъп до тяхното съдържание и да обучи SearchGPT. Сред партньорите са чуждестранни издания като Associated Press, Financial Times, Business Insider, Le Monde и други. Някои сделки са стрували на OpenAI милиони долари.

Много медии обаче са загрижени за това как изкуственият интелект може да повлияе на техния бизнес. Съществуват опасения, че базираните на изкуствен интелект търсачки на OpenAI или Google ще предоставят кратки, но изчерпателни отговори, премахвайки необходимостта от кликване върху връзки към уебсайтове, като по този начин ще лишат издателите от трафик и съответно от приходи от реклама. Все още не е ясно какъв трафик SearchGPT ще може да насочи към издателите, казват представители на OpenAI. „Очакваме да научим повече за поведението на потребителите по време на тестовете“, обясниха от компанията.

Притесненията на издателите на съдържание се засилиха допълнително, когато миналия месец търсачката с изкуствен интелект Perplexity използва статия от списание Forbes, без да посочи източника на новината. Главният изпълнителен директор Аравинд Сринивас отдаде инцидента на „грубите ръбове“ на продукта.

Интересно е, че американският ежедневник New York Times реши да съди OpenAI и неговия спонсор Microsoft, твърдейки, че съдържанието на вестника е било използвано без разрешение за обучение на системите на OpenAI. От OpenAI обаче заявиха, че искът е неоснователен.

Въпреки това много уеб издатели виждат смисъл в продажбата на достъп до интелектуалната си собственост на компании за изкуствен интелект, които се интересуват от огромни количества различни данни за обучение и подобряване на своите системи за изкуствен интелект, включително за създаване на нови продукти като SearchGPT. Освен това OpenAI наскоро обяви, че издателите ще могат да контролират начина, по който тяхното съдържание се показва в SearchGPT.
© 1999 - 2016 SetCombG.com