След като в края на март започна доставките на серийни електромобили от дебютния си модел SU7, китайската компания Xiaomi наскоро пусна 100 000-ия си автомобил, достигайки този крайъгълен камък само за 230 дни. Припомняме, че Xiaomi очаква да произведе 120 000 електромобила до края на цялата тази година.
Основателят на Xiaomi Лей Джун отбеляза случая, като публикува снимка, на която спи на пода в завода за сглобяване на автомобили. Подобна обстановка би трябвало да напомня за усилията на Илон Мъск (Elon Musk) да увеличи производството на електромобилите Tesla Model 3 през 2018 г. Тогава американският милиардер преспа през нощта в завода на Tesla, като по този начин успя да се намеси бързо в процеса на подготовка на новия модел масов електромобил за производство. Именно пазарният старт на Tesla Model 3 предопредели търговския успех на цялата компания и увеличи личното богатство на Мъск до стойности, които му позволяват да бъде смятан за най-богатия човек на планетата.
Както става известно по-късно от мемоарите на Мъск, необходимостта да спи на пода на завода за сглобяване на автомобили тогава е била продиктувана от желанието му да демонстрира пред служителите на компанията участието на мениджъра в решаването на нейните проблеми. „Всеки път, когато те изпитваха болка, аз исках да се чувствам още по-зле“, обяснява мотивацията си Илон Мъск, който при желание е можел да отседне в съседен хотел, но вместо това е спал директно на пода на завода. През 2022 г. милиардерът припомни, че е прекарал общо три години, живеейки в предприятията в Невада и Калифорния, и те са били основните му места за пребиваване.
Според South China Morning Post Xiaomi възнамерява да достави 100 000-ия си електромобил до края на този месец, но засега просто отбелязва, че той вече е пуснат на пазара и са му били необходими 230 дни, за да достигне до този крайъгълен камък. От юни в единствения завод в Пекин, където се сглобява първородният модел на марката, беше въведена втора смяна и това позволи от юни до септември включително месечните доставки на над 10 000 електромобила за клиентите, а през октомври цифрата беше удвоена.
Във всеки случай, дори и при този темп на разширяване на производството Xiaomi все още не може да се конкурира със старозагорците на китайския пазар на електрически автомобили. Водещият BYD е продал над 470 000 автомобила през октомври, докато Li Auto и XPeng са продали по 51 000 и 23 000 електромобила. Американската Tesla също се опитва да не губи позиции в Китай; през октомври тя е продала повече от 40 000 автомобила на местния пазар.
Xiaomi пусна 100 000-ия си електрически автомобил само 230 дни след началото на производството
След като в края на март започна доставките на серийни електромобили от дебютния си модел SU7