Това подобрява качеството на направените снимки, а защо, ще се опитам да обясня на разбираем език в тази статия.
Има различни технологии за използване на 2 камери за снимки при смартфони
При LG G5, HTC One M8, Xiami Redmi Pro и iPhone 7 се използват 2 камери с различно фокусно разстояние.Едната широкоъгълна, а другата телеобективна. Това дава възможност на потребителите да заснемат широкоъгълни снимки, обхващащи повече площ или по-ясни снимки на отдалечени обекти с по-малка загуба на качество, отколкото при цифровия зуум.
Режим, когато двете камери работят едновременно и после снимката се сглобява софтуерно от две, дава възможност за постигане на така наречения боке ефект - разфокусиране и размиване на детайлите във фона на снимката по подобие на DSLR фотоапаратите.
Очаква се в бъдеще Apple да пусне ъпдейт за iPhone 7 Plus (ако вече не е пуснат), след който двете камери ще снимат едновременно. С последваща софтуерна обработка ще бъде сглобявана една снимка с по-добри детайли както на близко, така и на далечно разстояние.
Подобна опция има и в моя смартфон - Samsung Galaxy S7 Edge, но снимките се извършват последователно, една след друга от една камера и после се миксират.
Решението с две камери, първо е по-удобно и бързо - не чакаш за последователни снимки, второ, би следвало да е по-качествено, защото за всяка ситуация е използвана камерата с по-удачно за нея фокусно разстояние.
Другата възможност, използвана при Huawei P9 и Xiaomi Mi5S Plus е дело на най-популярния производител на чипсети за смартфони - Qualcomm.
Технологията се нарича Qualcomm Spectra Clear Sight и се поддържа за момента само от двата топ процесора на компанията - Snapdragon 820 и Snapdragon 821.
Целта на този метод е заснемането на по-качествени снимки при недостатъчно осветление.
Като хардуер, тук двете камери трябва да са еднакви - и като фокусно разстояние, и като мегапиксели. Обаче, докато едната снима цветно, другата прави черно бяла снимка.
Двете снимки се извършват едновременно. След това цветовата информация се наслагва върху черно бялата снимка и резултатът е с повишен динамичен обхват, контраст и яснота.
Обединението на цветната и черно бялата снимка се извършва от Qualcomm Spectra ISP. Подобни операции са с много изчисления и изискваха допълнителни, специализирани процесори досега. С вграждането на технологията в самия чип, Qualcomm улеснява производителите на смартфони да пускат немислими доскоро подобрения в камерите на мобилните телефони.
Qualcomm Spectra ISP обработва снимките изключително бързо и ще доведе до бум на смартфони с две камери в близко бъдеще.
Конкурентът на Qualcomm - MediaTek също има разработена подобна технология, позволяваща използването на двойка камери и последваща бърза обработка в различни режими - черно-бяла / цветна, двойна камера зуум или двойна камера дълбочина на снимка (depth of field - DOF).
Технологията на MediaTek се казва ImagiQ и е внедрена при всички процесори от Helio серията.
Една от най-важните характеристики на модерния смартфон - качеството на снимките, които прави има нов простор за развитие и това е страхотно!
Посетете темата във форума и научете повече за дуал камера конфигурациите и приложението им