Ентусиастите най-накрая разкриха какво се крие в персонализирания APU на Van Gogh на портативната конзола Steam Deck
г. 14:41 ч. alexinfoagПроцесорът Van Gogh с кодово име Aerith е разработен по поръчка на Valve от AMD и се произвежда в съоръженията на TSMC по 7nm технологичен процес. Чипът съдържа четири ядра с архитектура Zen 2 и осем изчислителни единици (CU) с вградена графика RDNA 2. В сравнение с по-модерните мобилни процесори на AMD производителността на Van Gogh не е много впечатляваща. Въпреки това освен в Steam Deck този процесор не се използва никъде другаде.
Анализът на кристала на Van Gogh показа, че неговата площ е 162 mm2. Контролерите на паметта LPDDR5 като част от кристала заемат около 9% от тази площ. На изчислителните ядра се падат до 12%, а на вградения iGPU - 11%. Забележително е, че площта на самите графични ядра е почти равна на половината от площта на изчислителните ядра на процесора.
Спомагателните компоненти на графичния процесор заедно заемат почти половината от площта на осемте графични изпълнителни единици на RDNA 2. Когато се комбинират с контролера на паметта, тези части заемат само половината от общата площ на Van Gogh. Компонентите за вход/изход (I/O) за USB и дисплейните портове представляват другата половина от площта на кристала. Снимките на последните обаче показват, че чипът има и някои неизползвани хардуерни блокове.
Според High Yield около 13% от площта на чипа на Van Gogh са разпределени за компоненти, чиято функция източникът не е успял да определи точно. Според едно от предположенията тази площ може да е заета от блок за обработка на компютърно зрение (CVPE). Последният присъства например като част от AMD Metro APU, който се използва в слушалките за добавена реалност Magic Leap 2. Подобно на Van Gogh, чипът AMD Metro също има четири ядра Zen 2 и осем графични изпълнителни единици RDNA 2.
Според High Yield Van Gogh и Mero може да са различни модификации на един и същ процесор. Едно от възможните доказателства за това би могъл да бъде фактът, че 6 nm процесорът Sephiroth, използван в OLED декодера Steam Deck, е с много по-малка обща площ от 7 nm чипа Van Gogh. Въпреки че 6nm процесът на TSMC предлага 18% по-плътно разположение на транзисторите върху чипа в сравнение със 7nm процес на същата компания, по-малката площ на чипа Sephiroth означава, че нещо е било премахнато от него, за да се намали размерът.
Дали този блок CVPE може по някакъв начин да се използва като част от оригиналните парчета Steam Decks - High Yield не знае. Всичко зависи от това дали е бил физически деактивиран с лазер при създаването на процесора, или със софтуер. Ако става дума за втория случай, не е ясно дали модърите ще могат да го възстановят по някакъв начин, тъй като работещият CVPE блок се използва изключително на хардуерно и софтуерно ниво само като част от слушалките Magic Leap AR.
Споделете тази новина: