Виетнам се превърна във втория по големина износител на смартфони след Китай, докато делът на Индия почти не нараства
г. 23:29 ч. alexinfoagПрез 2019 г. индийските власти си поставиха за цел да увеличат износа на мобилни телефони до 660 млн. броя на стойност 110 млрд. долара до 2025 г. Една година преди крайния срок износът на смартфони от Индия е по-малко от 10 млрд. долара годишно, което е малка част от целта. Индия произвежда голям брой смартфони, но по-голямата част от тях се потребяват на вътрешния пазар. Високите вносни мита върху компонентите на мобилните телефони продължават да бъдат важен ограничител: в края на януари правителството намали таксите върху лещите, батериите и задните капаци от 15 % на 10 %, докато зарядните устройства и печатните платки все още се облагат с 20 %.
Компаниите, които искат да намалят зависимостта си от Китай, са привлечени от Виетнам - от години той поема част от китайския износ и досега дори измести Южна Корея като втори по големина износител на смартфони. До 2010 г. дяловете на Индия и Виетнам в износа на смартфони на световния пазар бяха по-малко от 1%. До 2022 г. Виетнам е увеличил дела си до 12 %, а Индия е едва на седмо място с 2,5 %. Китай остава лидер, изнасяйки половината от световните смартфони, но вече не се наблюдава устойчива тенденция на растеж, актуална до 2015 г. Други големи износители са Хонконг, ОАЕ, Чешката република, САЩ и Южна Корея.
Бързият растеж на Виетнам може да се дължи на бързото разрастване на пазара на смартфони в САЩ - те са и най-големият вносител на мобилни телефони в света. От 2018 г. до 2022 г. делът на Виетнам във вноса на смартфони в САЩ се е увеличил от 9% на 18%. Виетнам също така увеличи дела си до 1% във вноса на смартфони в Хонконг, вторият най-голям вносител в света, а делът на Индия тук е още по-малък. Япония, четвъртият по големина вносител в света, получава 6 % от смартфоните от Виетнам - делът на Индия е три пъти по-малък. Делът на Индия нараства на пазарите в ОАЕ и Германия - те са съответно третият и петият вносител в света. В ОАЕ делът на Индия е нараснал от 5 % през 2018 г. до 13 % през 2022 г., докато делът на Виетнам е намалял от 31,8 % до 13,5 % за същото време. В Германия делът на Виетнам е спаднал от 20 на сто до 10 на сто, докато делът на Индия е нараснал от 0 на сто до 5 на сто.
Споделете тази новина: