За пет години престъпниците са прехвърлили 100 млрд. долара в криптовалути
г. 22:16 ч. alexinfoagСпоред изследването на Chainalysis нападателите активно използват стабилни монети, които сега представляват значителна част от обема на незаконните трансакции с криптовалути. В същото време на централизираните борси се падат повече от половината от всички съмнителни потоци. Емитентите на стабилни монети Tether и Circle все още не са отговорили на искането на Bloomberg за коментар.
Макар че в целия свят се затягат регулациите, регулиращи движението на стабилни монети и платформи за цифрови активи, за да се предотврати използването на криптовалута за пране на пари и финансиране на тероризма, престъпниците продължават да намират начини да заобикалят правилата.
"Екосистемата непрекъснато се променя", казва Ким Грауер, директор проучвания в Chainalysis. - Появяват се нови криптовалути и възможности за престъпниците да ги използват, а те стават все по-усъвършенствани в изпирането на пари."
Незаконните средства от даркнет пазарите, измамните трансакции, откупите и зловредния софтуер са съсредоточени на пет централизирани борси, заяви Chainalysis, без да ги назовава. В допълнение към платформите за търговия престъпниците използват и децентрализирани финансови услуги, сайтове за хазарт, криптомиксери и блокчейн мостове за изпиране на пари.
"Незаконните участници могат да се обърнат към централизираните борси за пране на пари поради високата им ликвидност, лесното конвертиране на криптовалута във фиатни пари и интеграцията с традиционните финансови услуги, които помагат за комбинирането на незаконни средства с легитимни дейности", съобщават експертите на Chainalysis.
В същото време обемът на подозрителните средства, постъпващи на борсите, намалява. Очевидно това се дължи на засилването на проверките на платформите на фона на по-строгото регулиране от страна на властите. Според проучванията на Chainalysis притокът на съмнителни средства е спаднал до около 780 млн. долара месечно от пика от близо 2 млрд. долара.
В стремежа си да скрият незаконния произход на средствата престъпниците увеличават броя на междинните цифрови портфейли. А техният брой нараства по-бързо на борсите, които спазват правилото "Познай своя клиент" (KYC), отбелязва Chainalysis. Тъй като незаконните схеми стават все по-сложни, разследващите започват да използват техники за откриване, като например поведенчески анализ.
Според DeFiLlama общата пазарна стойност на стабилните монети е нараснала до повече от 160 млрд. долара от около 29 млрд. долара в началото на 2021 г. Токенът USDT на Tether Holdings доминира на пазара с дял от 69%, следван от USDC на Circle Internet Financial с дял от 21%.
Споделете тази новина: