Експлозията на „Старшип“ през ноември миналата година предизвика огромна дупка в йоносферата.

г. 14:39 ч.
Експлозията на „Старшип“ през ноември миналата година предизвика огромна дупка в йоносферата.

Експлозиите на първата степен на ракетата „Старшип“ на компанията SpaceX и на нейния основен модул, които настъпиха след изстрелването през ноември миналата година на височина съответно около 90 и 149 километра, доведоха до появата на огромна плазмена дупка в йоносферата, пише ТАСС, като се позовава на материали от изследване, публикувано от Сибирския филиал на Руската академия на науките „Наука в Сибир“.

Дупката се разпространи на хиляди километри, като се простираше над района от полуостров Юкатан в Мексико до югоизточната част на САЩ, и се запази почти един час.

„Международен екип от изследователи с участието на специалисти от Института по слънчево-земна физика на Сибирския филиал на Руската академия на науките (Иркутск) откри необичайни ефекти в йоносферата в резултат на експлозията на свръхтежкия космически кораб „Звездолет“ на 18 ноември 2023 г.“, съобщава изданието на Сибирския филиал на Руската академия на науките „Наука в Сибир“.

Съавторът на изследването Юрий Ясюкевич, водещ изследовател в ИФТТ СБ РАН, доктор на физико-математическите науки, заяви, че мащабът на смущенията в йоносферата е изненада за учените. „Това означава, че не разбираме процесите, протичащи в атмосферата“, цитира го научното списание Nature.

Ясюкевич отбеляза също, че това е първият случай на откриване на нехимична плазмена дупка, образувана в резултат на експлозия, причинена от човека. „Обикновено такива дупки се образуват в резултат на химични процеси в йоносферата, дължащи се на взаимодействие с горивото на двигателите“, обясни той, като добави, че изучаването на подобни явления позволява по-дълбоко разбиране на структурата на йоносферата и естеството на явленията, които се случват в нея.

На свой ред Косуке Хеки (Kosuke Heki), геофизик от Университета Хокайдо в Сапоро (Япония), заяви, че дупката в йоносферата, причинена от експлозията на „Старшип“, отстъпва по размери на дупката, образувана в резултат на изригването на вулкана Тонга в началото на 2022 г., макар че надминава тази, образувана в резултат на падането на метеорит край Челябинск през 2013 г. - най-голямата за последното столетие.

Йоносферните смущения могат да предизвикат нарушения в спътниковата навигация, което би могло да засегне бъдещите автономни превозни средства, както и да повлияе на комуникациите и радиоастрономията. С увеличаването на честотата на изстрелванията тези ефекти могат да се превърнат в по-сериозен проблем, отбелязва списание Nature.
    
Споделете тази новина:



Подобни новини


 
SetCombG.com новини

Още Новини

YouTube тества нов формат за гледане на дълги видеоклипове като в Shorts
Въпреки възможните ползи за зрителите, тази трансформация, според мнозина, може да доведе до загуба на уникалността на YouTube като платформа Още

Xiaomi пусна 100 000-ия си електрически автомобил само 230 дни след началото на производството
След като в края на март започна доставките на серийни електромобили от дебютния си модел SU7 Още

Instagram ще започне да използва изкуствен интелект, за да открива тийнейджъри, които крият възрастта си
Instagram въвежда нова система, базирана на изкуствен интелект, която ще може да открива тийнейджъри, опитващи се да скрият истинската си възраст Още

Microsoft ще поиска $30 за удължена поддръжка на Windows 10 до октомври 2026 година
Microsoft обяви официално, че обикновените потребители ще могат да продължат да ползват защитни обновления за Windows 10 Още

Серията Call of Duty достига 500 милиона продадени копия – второ място след "Марио"
Activision Blizzard обяви, че продажбите на игрите от популярната военна серия Call of Duty са надхвърлили 500 милиона копия Още